Bebeklerde doğumdan sonra ilk 15 gün içinde çapaklanma ve kanlanma oluşabilir. Doğumdan sonra başlama günü ve çapağın rengi ve akıntının özelliği önemlidir. Mutlaka göz doktoru tarafından tedavisine başlanmalıdır. 1-2 aydan sonra oluşacak kızarıklık ve çapaklanmalar özel tedaviler gerektirmeyebilir. 1-2 günden fazla sürüyor ise damla kullanılması gerekebilir.

Gözdeki kırmızılık

bazen korneayı ilgilendiren bir durum da olabilir. Bebek gözünü kısıyor veya sulanma varsa mutlaka göz doktorunun görmesi gereklidir.

Gözde Sulanma

Doğum sonrası hemen veya 2 hafta içinde başlayan tek veya iki taraflı göz sulanmaları genellikle gözyaşı kanallarının tıkanıklığı veya darlığı ile ilgili olabilir. Tıkanıklık tam ise sulanma sık sık çapaklanma ile birlikte eşlik edebilir. Buradaki çapaklanmada tipik olarak gözde kızarıklık fazla oluşmaz. Gözde çapaklanma varsa tedavisi için temizlik ve uygun damla ile birlikte kanalı açıcı uygun masaj yapılmalıdır. Genel olarak bu durum ilk 6 ay içinde masaj ile ortadan kaybolur. Eğer sulanma 1 yaşına kadar devam ederse ve çapaklanma sık sık görülüyorsa sondalama işlemi ile kanal açma tedavisi uygulanır.